Strony

sobota, 16 lutego 2019

Po co zbierać muchomory? Grzybobranie "Pan Tadeusz"

Z piątoklasistami zbliżam się do omawiania fragmentu "Pana Tadeusza" dotyczącego grzybobrania. Ten zanikający dziś zwyczaj został przez Mickiewicza barwnie i szczegółowo potraktowany (jak zresztą wszystko, co znalazło się na kartach epopei). Zachwyca znajomością tematu i syci zmysły kolorami. Chciałabym, aby i moi uczniowie odnieśli podobne wrażenia i po lekcji wyszli z poczuciem rozumienia tematu. Zachomikowałam kilka pomocy, które - mam nadzieje - pomogą mi zrealizować cel. Zaczniemy oczywiście od lektury fragmentu. Następnym krokiem będzie wizualizacja słów wieszcza - prezentacja multimedialna.


Polonistka przy tablicy kahoot quzizz rysunkowa karta pracy
ABY OBEJRZEĆ PREZENTACJĘ KLIKNIJ TUTAJ

Autorką prezentacji jest p. Wioletta Dybcio, nauczycielka w Zespole Szkól Specjalnych w Zagórzu.



Kolejnym krokiem będzie uzupełnienie pięknej karty pracy  narysowanej przez autorkę bloga motyle w dzienniku, na którym można znaleźć wiele ciekawych inspiracji na lekcje języka polskiego.
 


Na koniec uczniowie będą mogli sprawdzić, ile zrozumieli i co zapamiętali z lekcji. Ósmoklasiści grali już w kahoota (który zawsze budzi wiele emocji). Udostępniam go <tutaj>.






Piątoklasiści natomiast sprawdzą się na platformie quizizz, która jest równie popularna wśród moich uczniów, co wspomniany wyżej kahoot. Link do quizzu <klik> 




Na koniec zaproponuję uczniom kartę pracy ze związkami frazeologicznymi, których osią jest rzeczownik "grzyb".
 
Kartę można znaleźć <TUTAJ>.
 
Co sądzicie o takich pomysłach na grzybobranie?  Co Waszym zdaniem można jeszcze dodać do powyższego zestawu? 



 

3 komentarze:

  1. Wspaniały pomysł na zainteresowanie uczniów "Panem Tadeuszem". Dziękuję za inspirację:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za inspirację, wykorzystam na zajęciach z moimi piątoklasistami :-),

    OdpowiedzUsuń
  3. Dlaczego opisuje Pani czerwonego muchomora w pejoratywnym znaczeniu? Dla czego zbierał Wojski muchomory. Jaki jest cel i dlaczego jest on na tyle ważny w życiu wiejskim, że zwyczaj ten został opisany w epopei narodowej.
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń