czwartek, 10 października 2019

Kartkówka odwrócona

Kartkówka odwrócona to z pozoru prosta sprawa. Uczniowie otrzymują odpowiedzi, a ich rola ogranicza się do sformułowania odpowiednich pytań do podanych przez nauczyciela zdań twierdzących.

katarynka kartkówka syzyfowe prace


Zadanie nie wydaje się trudne. Uczniowie, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z takim typem kartkówki, reagują niedowierzaniem. Są zaskoczeni, że nauczycielskie oczekiwania są tak "niskie". Jednak wraz z upływem czasu przeznaczonego na rozwiązanie zadań, młodzi ludzie przekonują się, że nie łatwo jest "odpowiednie dać rzeczy słowo", a pytanie pytaniu nierówne. Aby zadać je właściwie, należy znać treść lektury.
Za pomocą tej formy kartkówki niedawno sprawdziliśmy wiedzę z lektury "Katarynka" w klasie V, a w ubiegłym roku szkolnym mierzyliśmy się z "Syzyfowymi pracami", a dokładniej rzecz ujmując, z losami Andrzeja Radka.

polonistka przy tablicy Joanna Heftowicz Andrzej radek



Sprawdzanie kartkówek odwróconych, niezależnie od klasy, pozwoliło mi sformułować wniosek: warto ćwiczyć zadawanie pytań. Warto próbować zaskakiwać uczniów nietypową formą kartkówki. Do podejmowania takich prób zainspirowała mnie Kasia Polak z kreaktywnej nauki.
Pomysł na inną kartkówkę, a raczej działania zamiast niej, przedstawiam tutaj i tutaj



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia