Strony

niedziela, 16 sierpnia 2020

Lekturowy wakelet

Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz ;-) Dlatego warto zadbać o to, by KAŻDA pierwsza lekcja języka polskiego była nie tylko przedstawieniem spisu lektur i omówieniem wymagań oraz zasad, zgodnie z którymi pracować będziemy w ciągu najbliższego roku szkolnego. 

W poprzednich latach publikowałam posty na temat sposobów uatrakcyjnienia pierwszej lekcji - opisałam lodołamacze na pierwsze zajęcia <KLIK> i zaszyfrowaną listę lektur <KLIK>.

Przygotowując się do pierwszych zajęć w tym roku, pomyślałam o wykorzystaniu aplikacji wakelet, która pozwala na zbieranie, kolekcjonowanie i dzielenie się zebranymi materiałami w postaci cyfrowej.

W związku z obecną sytuacją i istniejącym realnym widmem nauki zdalnej, a co za tym idzie, z utrudnionym dostępem młodzieży do biblioteki szkolnej, pomyślałam, że przyda się uczniom wiedza, gdzie w sieci znaleźć treść lektur omawianych na lekcjach.

Poniżej prezentuję przygotowany wakelet ze spisem lektur oraz linkami do ich wersji cyfrowych, audiobooków bądź ekranizacji, który omówię w czasie pierwszej lekcji.

Dodatkowo niejako "na rozgrzewkę" w swojej kolekcji osadziłam interaktywne ćwiczenie przygotowane w learning apps. Proponuję w nim siódmoklasistom intuicyjne działanie - łączenie w pary tytułu lektury i grafiki, która wiąże się z jej treścią.

 
Link do wakeleta pobrałam z aplikacji jako kod qr i w takiej postaci uczniowie wkleją go do zeszytu. Dzięki temu w każdej chwili będą mogli go zeskanować i otworzyć przygotowaną kolekcję w swoim smartfonie.
Jeśli ktoś chciałby bezpośredni link do mojej lekturowej kolekcji, wklejam go tutaj ---> https://bit.ly/lektury7
 

wtorek, 4 sierpnia 2020

Lektury graficznie

Jednym z ciekawszych, moim zdaniem, zadań na egzaminie ósmoklasisty w mijającym roku szkolnym, było zadanie 12, które polegało na wybraniu dwóch spośród kilkunastu elementów graficznych umieszczonych na torbie i podaniu tytułu utworu Henryka Sienkiewicza, do którego ten element nawiązuje, a następnie wyjaśnieniu związku wybranego detalu z treścią wskazanej książki. Kiedy zobaczyłam test po raz pierwszy, pomyślałam, że zadanie to jest banalnie proste. Sprawdzając egzaminy ósmoklasistów w tegorocznej sesji, stwierdziłam jednak ze zdziwieniem, że dla nie dla wszystkich zdających było ono tak oczywiste. Dlatego postanowiłam przygotować ćwiczenia oparte na podobnym schemacie dla swoich uczniów. W tym celu wykorzystałam niezawodne Genially. Stworzyłam dwie prezentacje, które swoim zakresem obejmują odpowiednio lektury obowiązkowe przypisane do klas 4-6 i 7-8.

Lektury 7-8 genially obrazkowe