Strony

niedziela, 11 lutego 2024

Frazeologia

Chciałabym podzielić się dziś z Wami materiałem, który mam nadzieję, będzie cennym dodatkiem do Waszej pracy na lekcjach. Od jakiegoś czasu tworzę karty rysunkowe ze związkami frazeologicznymi, które z powodzeniem wykorzystuję na lekcjach dotyczących lektur. Dzięki temu pracuję nad bogaceniem słownictwa uczniów.
Poniżej przykład takiego materiału do hasła "zdrowie" wraz z przykładowym rozwiązaniem. Tę kartę można wykorzystać przy omawianiu utworów, w których zdrowie zostało wspomniane lub hasło to jest związane z problematyką, np.  "Pana Tadeusza" (Inwokacja), fraszki "Na zdrowie" czy "Tajemniczego ogrodu".

 


Karty rysunkowe ze związkami frazeologicznymi to materiał dydaktyczny, który prezentuje różne idiomy, wyrażenia i frazeologizmy w języku polskim w nieco innej, niż tradycyjna, formie. Ich celem jest ułatwienie zrozumienia znaczenia tych wyrażeń poprzez wizualne wsparcie.

Zastosowanie kart:

- może pomóc uczniom w lepszym zrozumieniu znaczenia danego frazeologizmu poprzez wyobrażenie sobie sytuacji lub sceny z życia codziennego,

- może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych metod nauczania. Dla niektórych uczniów praca z obrazkami może być bardziej angażująca i przyjemna,

- zachęci uczniów do wykorzystania swojej wyobraźni i kreatywności podczas interpretacji ilustracji i tworzenia zdań z wykorzystaniem frazeologizmów,

- wzbogaci czynny słownik dzieci i młodzieży, umożliwi swobodne posługiwanie się językiem.

Po kliknięciu TUTAJ możecie pobrać kartę z lisem w roli głównej (wykorzystać ją można przy "Bajkach" Krasickiego bądź "Małym Księciu" czy "Artyście").

Natomiast TUTAJ znajdziecie inne karty. 

Zachęcam do przetestowania i zaopiniowania materiału. 

 

Karty rysunkowe ze związkami frazeologicznymi to jedna z wielu możliwości wspierania procesu nauki języka polskiego. Mogą być wykorzystane nie tylko na regularnych lekcjach, ale także na zajęciach wyrównawczych, podczas pracy z uczniami zdolnymi, w przygotowaniu młodzieży do konkursów polonistycznych oraz w trakcie zajęć z obcokrajowcami.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz