Strony

niedziela, 12 maja 2024

Rodzaje literackie - powtórka przez egzaminem

Dziś chciałabym podzielić się z Wami prezentacją, która może być niezwykle pomocna podczas lekcji powtórzeniowych na temat rodzajów literackich dla ósmoklasistów. Prezentacja ta zawiera kluczowe informacje na temat liryki, epiki i dramatu, a także przykładowe utwory oraz zadania, które pomogą uczniom lepiej zrozumieć te zagadnienia. Dostępna jest po naciśnięciu TUTAJ.

Może być grafiką przedstawiającą tekst „POLONOCKA 2024 JOANNA JOANNAHEFTOWICZ HEFTOWICZ POLONISTRA RODZAJE LITERACKIE PRZY 72 TABLICY” 

 

Dlaczego warto wykorzystać tę prezentację na lekcjach powtórzeniowych?

  1. Zgodność informacji z podstawą programową: Prezentacja obejmuje wszystkie rodzaje literackie - lirykę, epikę i dramat, co pozwoli uczniom kompleksowo przypomnieć sobie o nich przed egzaminem.

  2. Przykładowe utwory: Każdy rodzaj literacki jest ilustrowany przykładowymi utworami omawianymi w czasie nauki w klasach 7-8, co ułatwia uczniom zrozumienie abstrakcyjnych koncepcji poprzez konkretny przykład.

  3. Zadania egzaminacyjne: W prezentacji znajdują się także zadania dotyczące rodzajów literackich, które pojawiły się na egzaminie ósmoklasisty w poprzednich latach (źródło - strona CKE). To doskonała okazja dla uczniów, aby przetestować swoją wiedzę i przygotować się do egzaminu.

    Prezentacje wykonałam w aplikacji webowej canva, o której już na blogu wspominałam (KLIK).  To niezwykły kombajn narzędziowy, który ułatwia nauczycielskie życie.

    Prezentacja o rodzajach literackich jest doskonałym narzędziem do wykorzystania na lekcjach powtórzeniowych dla ósmoklasistów. Dzięki niej uczniowie mogą ugruntować swoją wiedzę na temat liryki, epiki i dramatu oraz przygotować się do egzaminu w sposób kompleksowy i efektywny.


     

sobota, 24 lutego 2024

Dzień Języka Ojczystego


 

W tym roku w czasie dnia języka ojczystego postawiłam na frazeologię.

Przygotowałam w jednej z moich ulubionych aplikacji webowych (canva) prezentację na temat związków wyrazowych funkcjonujących w naszej języku, które dotyczą - nomen omen - słowa "język".  Prezentacja jest dostępna TUTAJ.

Zanim jednak do tego doszło, razem z uczniami przypomnieliśmy sobie różne znaczenia słowa "język" i doszliśmy do wniosku, że słowo to jest wieloznaczne. 


Trochę czasu zajęło nam również skompletowanie wyrazów tworzących rodzinę słowa "ojczysty".

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

Przyszedł czas na zaprezentowanie przygotowanych frazeologizmów i ich wyjaśnień. 

Może być rysunkiem przedstawiającym tekst „OSTRY/CIĘTY JĘZYK ironiczny, złośliwy, sarkastyczny, ale zabawny sposób mówienia”

Następnie rozdałam uczniom karty kompatybilne treściowo z prezentacją.

Może być ilustracją przedstawiającą 1 osoba, uczy się i tekst

Karty można zobaczyć TUTAJ.

W niektórych klasach zostało mi jeszcze trochę czasu, więc zaproponowałam uczniom wykonanie przygotowanego wcześniej zadania interaktywnego - KLIK.


Rankiem w Dniu Języka Ojczystego, wydrukowane slajdy zawiesiłam na ściennej gazetce.

Może być zdjęciem przedstawiającym rzut, mapa i tekst