Strony

piątek, 24 lutego 2017

Tydzień Języka Ojczystego

Tydzień Języka Ojczystego w mojej szkole kojarzył się z uczniom nie tylko z językiem polskim, ale również z multimediami, bo dwie z trzech propozycji przygotowanych przez mnie dla gimnazjalistów wymagały nie tylko znajomości zasad rządzących naszym ojczystym językiem, ale również użycia smartfonów bądź tabletów.

Pierwszego dnia zabawy przeprowadziłam korytarzową akcję "Popraw błędy". Pytania zakodowałam za pomocą Generatora QR on-line, wydrukowałam, zalaminowałam (dzięki uprzejmości pani dyrektor) i umieściłam w wyznaczonych miejscach. Każdy zaszyfrowany komunikat zawierał (oprócz zagadki) informację, gdzie szukać kolejnego pytania.

miesiąc języka ojczystego w szkole


poniedziałek, 20 lutego 2017

Podróż z przygodami, czyli "Krzyżacy" na stacjach

Wszyscy dobrze wiemy, że najlepiej uczymy się i zapamiętujemy to, czego osobiście doświadczymy. Jedna z metod dydaktycznych, o której się niedawno dowiedziałam na facebookowej grupie nauczycieli języka polskiego, umożliwiająca uczniom zdobywanie i przyswajanie wiadomości przez doświadczanie to metoda stacji (zwana również "podróżą z przygodami"). Uczniowie (podzieleni na grupy) pracują, wykonując zadania (przygotowane wcześniej przez nauczyciela) na stacjach.
W klasie pierwszej pracowaliśmy nad zagadnieniem "Czy Zbyszko zasłużył na miano rycerza?", wykorzystując właśnie metodę stacji.


wtorek, 14 lutego 2017

Z miłości do języka polskiego

 W związku z dzisiejszym świętem wszystkich zakochanych przygotowałam na lekcje języka polskiego coś, co zarazem urozmaici zajęcia, a jednocześnie pozwoli troszkę powtórzyć wiadomości. Miłość jest wdzięcznym tematem do rozmów, do przypomnienia treści omawianych lektur, związków frazeologicznych, środków stylistycznych, a nawet części mowy!!!

gra literatura gramatyka miłość na polskim

czwartek, 9 lutego 2017

Lektura obowiązkowa "Koniec epoki kredy"

Ostatnio trafiła w moje ręce niezwykła książka dla nauczycieli. Jest to przewodnik po internetowym świecie i sposób wykorzystania go w szkole w pracy z pokoleniem, które "wychowało się z myszką w dłoni", a obsługi komputera,tabletu bądź telefonu nauczyło się intuicyjnie, bardzo często szybciej niż pisania i czytania.

niedziela, 5 lutego 2017

Zakodowana powtórka - QR CODY

Aby uatrakcyjnić powtórkę treści przed egzaminem, zakodowałam uczniom pytania za pomocą aplikacji QR. Wchodząc na tę stronkę można zakodować każdą treść, którą sobie zaplanujemy. Ja akurat pomyślałam o epokach literackich, prądach, terminach literackich i tym podobnym sprawach. Odczytanie pytania też nie sprawia większego kłopotu. Wystarczy aplikacja skanująca kody QR, którą można pobrać za darmo ze sklepu play.

 

sobota, 4 lutego 2017

Quizowa powtórka z kahootem

Jako, że w naszej szkole regularnie "śmiga" wi - fi, coraz częściej pozwalam sobie na korzystanie z aplikacji kahoot. Nie ukrywam, że młodzieży bardzo się rzecz podoba :)


środa, 1 lutego 2017

Rozszerzona rzeczywistość na lekcji języka polskiego

Uczniowski świat to świat przede wszystkim on-line. Współczesny uczeń nosi przy sobie nieustannie urządzenie mobilne i ma ciągły dostęp do informacji. Staram się wykorzystać ten fakt na lekcji w miarę możliwości, bo walka z tym zjawiskiem nie ma sensu - byłaby to walka z wiatrakami. Dobrze wiem, że nie jestem w stanie powstrzymać wszechogarniającej mnie i moich uczniów cyfryzacji. Postanowiłam na lekcji przyłączyć się do cyfrowego świata.Chciałam pokazać uczniom, że urządzenia mobilne i aplikacje można wykorzystywać w kreatywny sposób również na zajęciach. Pomogła mi w tym książka, którą ostatnio znalazłam w sieci (mam tu na myśli publikację wydawnictwa Galaktyka).

Mały Książę AR na polskim pomysł aplikacja lektura