Strony

czwartek, 27 grudnia 2018

Przed świętami o kartkach pamiętamy

Kiedy dowiedziałam się o ogólnopolskiej kampanii społecznej fundacji "Dbam o mój zasięg" IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ!,  której celem jest umocnienie relacji bądź ich odnowienie, od razu pomyślałam o moich uczniach. Ideą akcji jest zachęcenie dzieci i młodzieży do kultywowania pięknej tradycji wysyłania wypełnionych przez siebie kartek świątecznych.
Z większością moich uczniów redagowaliśmy już pozdrowienia na kartkach pocztowych
i omawialiśmy sposób ich adresowania. Sądzę jednak, że takich ćwiczeń nigdy za wiele. Dlatego szybciutko zadeklarowałam chęć udziału w kampanii, wypełniając odpowiednie formularze.
Chciałam, aby moi uczniowie aktywnie włączyli się we wspólne kultywowanie jednej z najpiękniejszych tradycji – pisania kartek świątecznych w społeczeństwie, w którym (chyba już) dominującą rolę odgrywają technologie informacyjno-komunikacyjne.

dbam o swój zasięg projekt na polskim

poniedziałek, 17 grudnia 2018

Dyktando w otchłani (nie)pamięci

W klasie piątej jakiś czas temu omawialiśmy zasady pisowni -om, -on, -ą i -ę. Aby sprawdzić stopień opanowania wiadomości, a jednocześnie utrwalić pisownię ortogramów, zaproponowałam uczniom niecodzienny sposób pisania dyktanda.
Test najeżony trudnościami wydrukowałam i za pomocą przezroczystej taśmy przykleiłam do uczniowskich krzesełek, na których właśnie siedzieli piątoklasiści.


pomysł na lekcje polskiego

czwartek, 29 listopada 2018

Lektura w pudełku


O lekturze w pudełku usłyszałam od Moniki Czerkas podczas tegorocznej Edu Mocy Online. Polecam wszystkim obejrzenia nagrania z Moniką w roli głównej, która prezentuje formy plastyczne na lekcji języka polskiego. Sposoby podsumowujące pracę z lekturą szkolną przedstawione przez autorkę blue school wprost zachwyciły mnie. Zaczęłam szukać w sieci informacji na interesujący mnie temat i znalazłam kilka wpisów dotyczących lektury w pudełku na nauczycielskich blogach (kreatywna pedagogika, lubimy uczyć czy kreatywny polonista).
pomysł na oskara i pani różę


sobota, 3 listopada 2018

Patriotycznie kodowana ortografia

Dziś króciutki wpis z pomysłem na powtórkę zasad ortograficznych. Zamysł jest w pełni kompatybilny i z treściami niedawno omawianymi na lekcjach języka polskiego przez czwartoklasistów zamieszczonymi w pierwszym dziale podręcznika "NOWE Słowa na start 4" dotyczącymi zasad pisowni "ó" i "u", i ze szkolnymi obchodami stulecia niepodległości naszego kraju. 

kodowanie off line ortografia nietypowo

niedziela, 14 października 2018

Stacje historycznie

O tym, że lubię razem z uczniami pracować na stacjach czy tez stanowiskach pisałam nieraz - wszystkie moje dotychczasowe propozycje są tutaj.
Dziś chciałabym pokazać, w jaki sposób uczniowie klasy ósmej powtórzyli wiadomości dotyczące II wojny światowej. Oczywiście zaproponowałam im stanowiska.

stanowiska qr kody kodowanie na historii

niedziela, 2 września 2018

Zaszyfrowane tytuły lektur

Jutro inauguracja roku szkolnego. Kolejne dni poświęcimy na wdrożenie uczniów do pracy. Wiadomo, że pierwsze lekcje dotyczą spraw organizacyjnych. Przekazujemy uczniom formalności, ustalamy zasady pracy na zajęciach, zapoznajemy ze spisem lektur. W ubiegłym roku do zakodowania listy książek, z którymi muszą zapoznać się uczniowie, zastosowałam stempelki. W tym roku postawiłam na inne rodzaje szyfrów.


qr kody na polskim


sobota, 4 sierpnia 2018

Postaw na eMOCje! Lodołamacze na pierwsze zajęcia


Chciałabym dziś przedstawić sześć sprawdzonych sposobów na przełamanie pierwszych lodów między nami i uczniami, a jednocześnie na integrację zespołu klasowego.
Wszyscy chcemy, aby uczniowie już podczas pierwszych lekcji poczuli się z nami bezpiecznie i swobodnie. Warto zatem od samego początku pracować nad pozytywnymi relacjami, miłą atmosferą i  poczuciem bezpieczeństwa w grupie nie tylko na zajęciach z wychowawcą, ale również na lekcji przedmiotu.

ice-breaker godzina z wychowawcą lekcja z wychowawcą
źródło: pixabay


1. Kto tak jak ja ma...  

poniedziałek, 30 lipca 2018

rozMÓW się z uczniami! Instrukcja Voice Spice Recorder

Kiedy opublikowałam post dotyczący Pszczółki Mili, dostałam od Was sporo pytań o to, w jaki sposób i za pomocą jakiego narzędzia nagrałam wypowiedź tego niezwykłego gościa uczniom.

nagranie na lekcji
Źródło: pixabay.com

Skorzystałam z bardzo łatwej w obsłudze strony internetowej, którą poznałam na szkoleniu eTwinning. Możecie ją otworzyć, klikając TUTAJ

środa, 18 lipca 2018

#czytam_bo_lubię! Konkurs!!! Do wygrania książka!

O tym, że uwielbiam czytać, wiedzą chyba wszyscy, którzy mnie znają. Czytanie to mój nałóg, z którego nawet nie próbuję się wyrwać. Dzięki książkom zwiedzam nowe światy, przemierzam odległe krainy, przeżywam niezwykłe przygody, gdyż zgodnie z maksymą Umberta Eco, po prostu żyję podwójnie.
Dlatego bardzo ucieszyłam się, gdy moja znajoma (Asia Marinkovic) przysłała mi książkę, której treść zilustrowała. Chciwie zabrałam się za czytanie tajemniczo zatytułowanego przez autorkę (Iwonę Tys) utworu "Ktoś-Lub-Coś" i przeniosłam się do wspaniałego świata wyobraźni bohaterek - dziewczynek, które przeżyły wzruszającą przygodę
w towarzystwie swoich czworonożnych przyjaciół.




środa, 4 lipca 2018

Zakręćmy naszych uczniów kołem fortuny

Jeżeli zastanowimy się, co wciąga emocjonalnie uczniów na lekcji, dojdziemy do wniosku, że będą to elementy rywalizacji i elementy zabawy. I jednego, i drugiego dostarcza koło fortuny, które właśnie angażuje emocjonalnie,  pobudza do działania i zapewnia "fun"(tak atrakcyjny dla uczniów). 
Chciałabym pokazać Wam trzy sposoby na koło fortuny, które można przygotować w kilka chwil, bez nożyczek, tektury i kolorowego papieru, bowiem każde z nich działa właśnie on-line. Żadne nie wymaga logowania ani zakładania konta.


losowanie typowanie na lekcji

Pierwsze z nich wykorzystuję najczęściej ze względu na ciekawe opcje, o których napiszę poniżej.

środa, 6 czerwca 2018

Odlotowy projekt - Pszczółka Mila

Od jakiegoś czasu "chodził mi po głowie" pomysł na projekt dla czwartoklasistów. Brakowało mi jedynie motywacji do tego, aby tę ideę wprowadzić w fazę realizacji. Kiedy na blogu Kreaktywnej nauczycielki przeczytałam o Nonim, który odwiedzał jej uczniów, motywując ich do tworzenia opowiadań, zrozumiałam, że właśnie nadszedł czas na urzeczywistnienie planu dotyczącego tworzenia przez uczniów historii, których bohaterką będzie pszczółka Mila.





projekt na polskim maskotka odwiedza dzieci kreatywne pisanie

piątek, 20 kwietnia 2018

Lekturowe skojarzenia - "Kamienie na szaniec" w taboo

Gra w taboo nie jest niczym trudnym dla większości populacji w naszym kraju (dla większości lubiącej mówić), bowiem zdobycie punktu jest równoznaczne z wykazaniem się swoistym słowotokiem - prowadzący musi podać jak największą liczbę skojarzeń, które mogłyby naprowadzić drużynę na właściwe hasło. Przy czym nie wolno użyć żadnego ze słów zakazanych, które są widoczne jak na dłoni.

kamienie na szaniec pomysł




poniedziałek, 9 kwietnia 2018

Pomysł na "Pamiętnik ..." i indywidualizację pracy w klasie

W ramach dzielenia się wiedzą chciałabym pokazać moją propozycję na realizację zagadnień dotyczących "Pamiętnika z powstania warszawskiego", a jednocześnie metodę "na dostosowanie wymagań do możliwości uczniów" (nauczyciel zrozumie 😉). Wykonanie zaplanowanych aktywności zajęło nam 2 godziny lekcyjne.


indywidualizacja na polskim interaktywnie miasto 44

Zaczęliśmy od wspólnych działań. Omówiliśmy sposób wypowiadania się ludzi będących pod wpływem silnych emocji, a następnie przeczytaliśmy tekst. Uczniowie wysłuchali kilku moich słów na temat genezy utworu. Następnym krokiem było stworzenie grup, które będą mogły pracować o odpowiednim tempie nad zadaniami określonej trudności. 

piątek, 16 marca 2018

Stanowiska z Panem Kleksem

 "Akademia Pana Kleksa" to wdzięczny temat do rozważań na lekcji języka polskiego w klasie czwartej. Większość uczniów jest po wrażeniem metod stosowanych przez niezwykłego nauczyciela, inni deklarują, że nigdy nie chcieliby znaleźć się w magicznej szkole na końcu ulicy Czekoladowej... Jedno jest pewne - żaden z nich nie przechodzi nad treścią tej lektury do porządku dziennego. Na wszystkich lekcjach, na których omawialiśmy lekturę, za różnego rodzaju aktywności można było zdobyć piegi :-) Liczba zebranych piegów przekładała się na ocenę z aktywności. Zaczęliśmy od pytań szpaka Mateusza ukrytych w balonach... (Np.Na ońcu akiej licy duje się demia ana eksa?)



pomysł na Akademię pana Kleksa

Natomiast na zakończenie lekcji z "Akademią..." pracowaliśmy na stanowiskach.


środa, 28 lutego 2018

Czasownikowy Piotruś

Dziś króciutki wpis prezentujący ćwiczenie utrwalające wiadomości dotyczące czasownika w formie osobowej i nieosobowej, jaką jest bezokolicznik. Dla moich czwartoklasistów przygotowałam czasownikowego Piotrusia. Wszyscy wiemy, że gra ta polega na szukaniu par. W naszym przypadku PARĘ tworzył bezokolicznik  i odpowiadający mu czasownik w formie osobowej, na przykład robić - robimy.


jezyk polski klasa 4


niedziela, 4 lutego 2018

Polonistyczne kodowanie off line

Szukając sposobu na uatrakcyjnienie treści gramatycznych i ortograficznych, które nie bywają "uwielbiane" przez uczniów (choć ja doprawdy nie wiem, czemu 😉), sięgam po kodowanie. W tym celu przygotowuję dla uczniów tzw. pixel arty (czyli obrazki składające się z maleńkich kwadracików, które pokolorowane adekwatnie do wskazówek tworzą całość).


pomysł na ortografię

Powyższy obrazek ukazał się oczom uczniów klasy czwartej, kiedy przypominaliśmy sobie  wiadomości o czasowniku. 


niedziela, 7 stycznia 2018

Stanowiska (nie całkiem) "syzyfowe"


W tym roku omawianie "Syzyfowych prac" podsumowaliśmy pracą na stanowiskach (czy też stacjach dydaktycznych). Zauważyłam, że uczniowie chętnie pracują w ten sposób i są zaangażowani w wykonywanie zadań. Wybrałam zatem stanowiska jako sposób na podsumowanie zagadnień dotyczących powieści Żeromskiego

stanowiska stacje praca w grupach


Moje wcześniejsze doświadczenia w pracy na stanowiskach opisałam, relacjonując lekcję dotyczącą powieści "Krzyżacy" (Można przeczytać o tym TUTAJ).