środa, 15 maja 2024

Czy egzaminator wyzeruje pracę ucznia, gdy...

Kto pyta, nie błądzi - jak mówi mądrość ludowa. Dlatego, gdy wielu z Was pisze do mnie wiadomości ze swoimi wątpliwościami po egzaminie ósmoklasisty za pośrednictwem czatów prywatnych, odpowiadam zgodnie ze stanem swojego kilkunastoletniego doświadczenia egzaminatorskiego, starając się rozwiewać wszelkie Wasze wątpliwości. Ale jak wiecie - historia lubi się powtarzać. W związku z tym podobne do tegorocznych pytań wczytałam rok temu i dwa lata temu. W związku z tym postanowiłam zebrać je w całość i opublikować w jednym poście na blogu tak, aby w przyszłości móc po prostu przywołać ten wpis.

czy egzaminator wyzeruje pracę, gdy

Czy zatem egzaminator wyzeruje pracę ucznia, jeśli uczeń nie zdążył przepisać pracy z brudnopisu, ale przepisał ją do połowy i zrobił strzałkę kierującą do brudnopisu z informacją, że tam jest dalszy ciąg wypracowania? Otóż egzaminator taką pracę sprawdzi i ją oceni zgodnie z kryteriami, wypunktuje oczywiście wszystko to, co nadaje się do wypunktowania.



Czy egzaminator wyzeruje pracę, w której uczeń odwołał się tylko do jednej lektury obowiązkowej i na tej podstawie sformułował dwa argumenty, nie wskazując żadnego innego tekstu literackiego? Oczywiście - nie! Egzaminator nie wyzeruje takiej pracy, gdyż jest ona częściowo napisana na temat. Brak realizacji drugiej części polecenia skutkuje konsekwencją przyznania mniejszej liczby punktów za kryteria realizacji tematu, za elementy retoryczne i za KLiK, a prawdopodobnie także za kompozycję. Oczywiście pod jednym warunkiem - to co napisał zdający, odwołując się do tej jednej lektury, jest zgodne z tematem. Natomiast styl, ortografia interpunkcja i język będą oceniane normalnie.



Czy egzaminator wyzeruje ogłoszenie, jeśli uczeń napisał zaproszenie? Najprawdopodobniej nie – na pewno uczeń otrzyma punkty za kryterium języka i zapisu (pod warunkiem, że nie zrobi tam zbyt wielu błędów ortograficznych i językowych oraz interpunkcyjnych), a być może również dostanie punkty za treść i formę, jeśli nie będzie to typowe zaproszenie, lecz w treści pojawi się tylko zachęta do udziału w wydarzeniu.



Czy egzaminator wyzeruje punkty za treść, jeśli  zdający napisał niepoprawnie nazwisko pisarza obcego pochodzenia? Oczywiście, że nie. W tym przypadku jest to po prostu błąd językowy.



Czy egzaminator wyzeruje pracę, jeśli zdający nie napisał numeru tematu w wyznaczonym miejscu? Oczywiście, że nie! Egzaminator  przeczyta pracę, oceni, który temat wybrał uczeń, a następnie oceni wypracowanie zgodnie z kryteriami.



Czy egzaminator wyzeruje pracę, która jest napisana w brudnopisie -  słowo brudnopis jest przekreślone i napisane czystopis, natomiast w czystopisie nie ma nic?

Oczywiście, że nie! Egzaminator i taką pracę przeczyta, sprawdzi ją i oceni zgodnie z kryteriami.




W tym roku pojawiło się też pytanie o to, co będzie, jeśli uczeń opacznie zrozumiał treść polecenia i na przykład napisał, że to on pomógł bohaterowi, a nie bohater jemu? Oczywiście egzaminator sprawdzi taką pracę i oceni ją najprawdopodobniej tak jak w punkcie drugim niniejszych odpowiedzi. To znaczy, że zdający otrzyma punkty za część realizacji tematu.

Egzaminator ocenia zadania otwarte zgodnie z wytycznymi, które są dostępne na stronie CKE. Sprawdza rzetelnie i w przypadku wątpliwości, jeśli takowe się pojawiają, przeprowadza konsultacje z innym egzaminatorem, aby przyznać punkty uczciwie i obiektywnie dla zdającego.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia