sobota, 14 stycznia 2023

Generatory w codziennym życiu polonistki

Już tak mam, że w czasie lekcji lubię wykorzystywać materiały przygotowane "własnoręcznie", które są dopasowane do moich uczniów, ich potrzeb i możliwości. Zresztą, nie ma co ukrywać, między nami tworzą się relacje, przyzwyczajamy się do siebie coraz bardziej i w miarę tego, jak się poznajemy, dowiadujemy się, co lubimy. Uczniowie wiedzą, czego mogą spodziewać się ode mnie, zaś ja widzę, które aktywności sprawiają im najwięcej radości i przyjemności oraz które ćwiczenia faktycznie ich aktywizują. Dlatego dziś chciałabym wam pokazać kilka generatorów, które ułatwiają mi przygotowanie się do lekcji i sprawiają, że ćwiczenia są atrakcyjne dla uczniów, estetyczne i cieszące ich oko. 

polonistka przy tablicy


Jako, że założeniem mojego bloga od początku było dzielenie się pomysłami na lekcje, aktywnościami dla uczniów, a także tipami i trikami stosowanymi w pracy nauczyciela, więc oprócz tego, że podlinkuję te strony, o których będę pisać, zamieszczę też przykładowe materiały, które dzięki nim przygotowałam. Każdy z nich będzie schowany pod aktywnym linkiem.

Wszystkie strony, które przedstawię, są bezpłatne i nie wymagają logowania. 

Zatem generator numer jeden jest to pokój nauczycielski, czyli theteachersroom.net   Tu korzystam z zakładki WORKSHEETS -> SECRET MESSAGE

Dzięki niemu przygotowuję zaszyfrowane wiadomości dla moich uczniów. Oczywiście w ten sposób mogę przedstawić temat lekcji czy nowe słowa lub hasła, których znajomość jest wymagana na sprawdzianie. Poniżej przykładowa karta, którą można pobrać, klikając TUTAJ.



Drugi generator to tzw. nauczycielski kącik, czyli świetna aplikacja webowa, jaką jest worksheets.theteacherscorner.net
Tu korzystam z 
- zakładki do tworzenia krzyżówek (link do krzyżówki dotyczącej wyrazów z "rz" i "ż" jest TUTAJ)

krzyżówka generator

- zakładki do tworzenia chmur wyrazowych (link do chmury jest TUTAJ).
- zakładki do tworzenia kart pracy z dopasowywaniem elementów (link do dokumentu TUTAJ).



Kolejny uwielbiany przeze mnie generator tworzy zestawy pasujących do siebie trójkątów, czyli trimino. Gra wykorzystuje zasady domina i polega na dopasowaniu formy wyrazu (zapisanej na jednej krawędzi trójkąta) do nazwy przypadka (zapisanej na krawędzi innego trójkąta). Generator jest pod adresem https://schule.paul-matthies.de/Trimino.php
Poniżej wygenerowany zestaw, można go znaleźć TUTAJ.


Tak plik wygląda po ułożeniu w zeszycie ucznia (do wyboru mamy jeszcze kształt gwiazdy i sześciokąta). Na blogu BELFERKI W SIECI znaleźć można instrukcję obsługi aplikacji. 



Kolejną stronką, która bardzo często gości na moich lekcjach, a dokładnie w czasie ich przygotowania,  jest aplikacja webowa wordart wordart.com


Polecam ją zarówno do lekcji ortograficznych,  lekcji nauki o języku, jak i lekcji z literaturą, a także z wszelkimi powtórkami.
Link do pliku z imiesłowami jest TUTAJ.



Chciałabym Wam również zarekomendować stronę, na której można zaprojektować ładny kod qr www.patrick-wied.at/projects/qr-designer
Wystarczy uczniowi dać kod, poprosić, aby go wkleił do zeszytu oraz zainstalował aplikację do czytania takich kodów. W domu, po zeskanowaniu kodu i odczytaniu polecenia, wykona zadanie, jakiego od niego oczekujemy.
Kod można pobrać wprost z bloga, klikając na niego prawym przyciskiem myszy.

Bardzo lubię korzystać z powyższych stronek. Pozwalają one na 
przygotowanie w łatwy i szybki sposób pomocy, które będą podobały się uczniom w czasie lekcji, a jednocześnie umożliwią sprawną realizację materiału.


Ostatnia stronka, bez której trudno byłoby mi funkcjonować kryje się pod adresem festisite.com. Tu korzystam z zakładki INSTANT CREATIVITY -> TEXT LAYOUT.

Na stronie tworzę teksty w ciekawych kształtach, które ukryć mogą trudności ortograficzne, bohaterów lektur czy określone części mowy, które akurat chcemy przećwiczyć. Pliki generują się w pdf, za pomocą "narzędzia wycinanie" wklejam grafikę do dokumentu Word i drukuję w niezbędnej ilości.
Pliki pdf, które widać powyżej (ortograficzne serce i ortograficzna spirala) podlinkowane są  TUTAJ i TUTAJ.


Opisane wyżej generatory w kilka sekund (no, może nieraz kilka minut) tworzą dla nas ładne atrakcyjne kolorowe materiały zgodne z naszą estetyką. Przede wszystkim jednak są to oryginalne materiały na lekcje, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze czy inne, jakich nasi uczniowie nie otrzymają od żadnego innego nauczyciela, korepetytora czy terapeuty.

 


9 komentarzy:

  1. Joasiu, bardzo dziękuję za spis generatorów. Część znam, jednak jedno narzędzie jest odkryciem i chętnie je wypróbuję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna wiadomość! Pozdrawiam <3

    OdpowiedzUsuń
  3. Kamilla Przychodzień15 stycznia 2023 12:19

    Uwielbiam Panią! Cudowne aplikacje, niektórych nie znałam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ❤️ Taki komentarz od Pani jest dla mnie szczególnie miły!

      Usuń
  4. Nie uwierzę, tak bardzo się bałam, a dzięki Pani wygenerowałam secret message "Kto to? Czyli rozpoznajemy bohaterów powieści F. Molnara". Dziękuję. Nie wiem tylko, czy można znaleźć polskie znaki? Napisałam bez, dorobię cienkopisem. Jeszcze raz dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, to generator anglojęzyczny, dlatego też nie będzie możliwe zastosowanie polskich znaków. Gratuluję najmocniej udanego startu z szyfrowaniem!

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź. Niestety nie mogę otworzyć chmury, otwiera się dokument zrobiony przez Panią, ale nie ma linku. Nie jestem wprawnym użytkownikiem komputera, tym bardziej podziwiam wirtuozerię tych, co to potrafią. Dodam, że dziś zrobiłam na poniedziałek Tromino, zamiast sprawdzianu z treści lektury.

      Usuń
  5. https://worksheets.theteacherscorner.net/make-your-own/wordcloud/
    Proszę spróbować skopiować ten link. Na stronie, która się otworzy, powinien być generator oraz filmik instruktażowy. Powodzenia!

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękuję za wspaniałe pomysły. Z przyjemnością spróbuję czegoś nowego.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia