Czy Ania z Zielonego Wzgórza korzystałaby z siły mediów
społecznościowych, gdyby trafiła do naszych czasów? Czy miałaby szansę stać się
użytkownikiem serwisu Instagram? Jakie treści chciałaby przekazać?
Wyobraź sobie, że tworzysz konto Ani na Instagramie i
publikujesz w jej imieniu. W tym celu wybierz takie sytuacje z życia
bohaterki, które ujawniały cechy charakteru dziewczynki. Zilustruj je. Swoje
„zdjęcia” opatrz hasztagami (przynajmniej jeden z nich musi nazywać cechę charakteru dziewczynki).
Takie polecenie niedawno otrzymali ode mnie uczniowie klasy szóstej. Oprócz niego każdemu młodemu człowiekowi wręczyłam analogową wersję szablonu profilu na tym fotograficznym serwisie społecznościowym (jego autorką jest p. Justyna Jędrzejak, nauczycielka języka polskiego). Moim zamiarem było przygotować szóstoklasistów do redagowania charakterystyki bohaterki.
Większość moich szóstoklasistów wie, jak wygląda prawdziwy profil na Instagramie, dlatego "fotografie" publikowane przez Anię były bardzo realistyczne, a hasztagi trafne.
Powieść L. M. Montgomery bardzo podobała się moim uczniom. A próba osadzenia jej bohaterki we współczesnych realiach (media społecznościowe) pomogła zrozumieć problematykę utworu. Dodatkowym atutem powyższych działań było zebranie materiału do charakterystyki postaci, którą redagowaliśmy na kolejnych lekcjach.
W podobny sposób, z tym, że wykorzystując profil FB pracowaliśmy z lekturą "Dywizjon 303", o czym można przeczytać <TUTAJ>.
W podobny sposób, z tym, że wykorzystując profil FB pracowaliśmy z lekturą "Dywizjon 303", o czym można przeczytać <TUTAJ>.
Świetny pomysł! Czy byłoby możliwe załadowanie na stronę tego szablonu do pobrania?
OdpowiedzUsuńWłaśnie tego mi było trzeba. Jutro pierwsza lekcja po feriach - omawiamy "Anię..." z 5 klasą. To będzie dobry sposób na sprawdzenie, czy uczniowie przeczytali powieść. :)
OdpowiedzUsuńHej, w podobny sposób zrealizowałam w 6 klasie podróż Bilba z krasnoludami. Facebookowe śmieszne wpisy z każdego miejsca na trasie. Dzieciaki pracowały w grupach (patrz pokojach w Teams). Świetnie się bawiliśmy
OdpowiedzUsuńPomysł wart uwagi :-) Dziękuję, ze chciałaś się nim tutaj podzielić :-)
Usuń