1. festisite - strona bardzo często służy mi do przygotowywania zagadek dla uczniów związanych z zagadnieniami omawianymi na lekcji. Ostatnio moi podopieczni mieli za zadanie odnaleźć wśród różnych słów te, które skrywa wybrany przeze mnie i wygenerowany przez aplikację kształt, a następnie rozwiązać zadanie związane z wyrazami.
2. trimino - wariacja domina; układanka, która pomoże nam nauczyć nowych pojęć, terminów, utrwalić pewne wiadomości bądź uporządkować wiedzę dotyczącą określonego tematu. Świetnie sprawdza się podczas lekcji pierwszej z lekturą.
Przygotowanie układanki dzięki tej witrynie jest naprawdę kwestią kilku minut. Niemieckojęzyczną stronę obsługuje się intuicyjnie, a plik generuje się natychmiast. Wydrukowane karty rozdajemy uczniom, by samodzielnie wycięli trójkąty bądź przygotowujemy im je własnoręcznie.
3. koło fortuny - aplikacja jest pomocna w klasie przy losowaniu zagadnień bądź imienia, ustalaniu kolejności czy chociażby łączenia uczniów w pary. Instrukcję obsługi strony zamieściłam <tutaj>.
Na tej stronie również szybko można przygotować wykreślankę lub kartę do bingo.
4. classroomscreen - rewelacyjna strona, która jest uniwersalnym pulpitem na tablicę interaktywną, ale nie tylko (nie mam w sali tablicy multimedialnej, tylko rzutnik i ekran, a stronkę wykorzystuję naprawdę często). Narzędzie jest proste w obsłudze, a co najważniejsze lubiane przez uczniów.
Na classroomscreen znajdziemy:
- Zegar i minutnik
- Opcje pisania i rysowania
- Możliwość prezentowania obrazów
- Piktogramy pracy w grupach, zachowania ciszy itd.
- Program do losowania osoby do odpowiedzi.
- Możliwość uzyskania informacji zwrotnej od uczniów.
5. generator kodów qr - umożliwia stworzenie kodu qr, który ukrywa dowolną informację (np. link do interaktywnego ćwiczenia lub pytanie, na które należy udzielić odpowiedzi). Kod QR używany jest głównie do oznaczania produktów, akcji reklamowych, wizytówek itp., a od jakiegoś czasu sprawdza się w edukacji.
Aby stworzyć kolorowy qr kod można wejść na tę stronkę. Choć nie znam perfekcyjnie angielskiego, intuicyjnie się na niej poruszam. Niestety, brak tu polskich czcionek.
Do odczytania ukrytej w qr kodzie treści posłuży uczniom dowolna aplikacja pobrana bezpłatnie ze sklepu play.
6. genial.ly - wspaniała strona dająca wiele możliwości w przygotowaniu lekcji pozwalająca tworzyć interaktywne plakaty i prezentacje. Poniżej mała próbka możliwości narzędzia.
7. answer garden
- świetnie narzędzie, które przy minimalnym nakładzie pracy pozwala w szybki sposób
uzyskać informacje zwrotne na wybrany temat, pytanie, zagadnienie.
Gotowe odpowiedzi widać jako chmurę słów. Stronę również obsługiwać można opierając się na intuicji.
9. plickers - uwielbiany przez moich uczniów nienoszących ze sobą telefonów. Szybko przygotujemy quiz i zeskanujemy odpowiedzi uczniów swoim telefonem. Narzędzie opisałam tutaj.
10. word cloud, word art - chmury wyrazowe. Wykorzystuję do nauki ortografii, podsumowania pracy z lekturą i na zajęciach wychowawczych. Poniżej chmura wyrazów z "u" i "ó". W tym przypadku uczniowie mieli dopisać odpowiednią zasadę ortograficzną do zamieszczonych wyrazów.
Kolejną "garść" aplikacji, które często wykorzystuję w pracy opisałam TUTAJ. Zachęcam do lektury posta.
Podpisuję się pod tą listą. Super zestaw 😎
OdpowiedzUsuńDziękuję, Kasiu 🙂
OdpowiedzUsuńRewelacja! Dziękuję
OdpowiedzUsuńŚwietne zestawienie bardzo ciekawych aplikacji i stron! Dziękuję (jako trener dorosłych)! Gratuluję proaktywnej postawy i podążania za technologicznymi nowinkami :) Życzyłabym takiej nauczycielki swoim dzieciom!
OdpowiedzUsuńDzięki
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe i niezwykle przydatne informacje.
OdpowiedzUsuńŚwietne rozwiazania multimedialne.Dziękuję.
OdpowiedzUsuńWcześniej nie znałem wymienionych aplikacji przez ciebie! Najbardziej oczarowała mnie ta o quizach :)
OdpowiedzUsuń